İNGİLİZCE PRATİK İÇİN TAVSİYELER

 1. İzleyebildiğiniz kadar çok İngilizce dizi ve film izleyin

İngilizce konuşulan dizileri filmleri ya da televizyon programlarını alt yazısız izlemek dinleme yeteneklerinizi geliştirmenize yardımcı olur. İngilizce film izlediğinizde daha fazla kelime yakalarsınız ve kelimeleri nasıl daha iyi telaffuz edebileceğinizi, bildiğiniz kelimeleri değişik durumlarda nasıl kullanabileceğinizi öğrenirsiniz. Eğer bunu yapmaya başlarsanız ilk başlarda diyalogların tamamını anlamamanız normaldir. Önemli olan pes etmemek ve zamanla alışacağını ve daha iyiye gideceğini bilmektir.

Komedi gibi hafif ve kolay bir türle başlayın ve daha sonra daha komplike hikayelere geçiş yapın. İngilizce film ya da dizileri alt yazıyla izlemek de iyi bir fikir olabilir. Bu şekilde hem çok fazla cümle kaçırmamış olur hem de kelimelerin nasıl yazıldığını görmüş olursunuz.

Pratik İçin Ne Yapmalı

Yetişkinler genelde sırtlarını dayayıp dinlemek için vakit ayırmazlar çünkü öğrenmelerinin daha hızlı olmasını ve kimi noktalarda önceden değişiklik yapmayı isterler. Elimiz, gözümüz ve ellerimiz ile bir şeyler yapmamız gerektiğini düşünebiliriz. Dinlerken proaktif ol. Az da olsa İngilizce  okuma yazma ve konuşma becerilerimizin olması  dinleme alıştırmalarına yardımcı olacaktır. İşte nasıl olduğu:

 1. Yazılı metne dönüştürülmüş bir kopyası yani transkripti bulunan bir dinleme parçası bul. İlk olarak, transkripti okumadan parçayı dinle. Kulaklarını ve zihnini kelimeleri duyması ve aynı zamanda bunları görselleştirmesi için eğit.
 2. Şimdi kaçırdığın noktaları görmek için dinleme metinini yüksek sesle oku.
 3. Ses kaydını tekrar dinle, bu kez kayıt çalarken metni yüksek sesle oku. Bu ilk defasında tam olarak duymadığın kelimeleri fark etmene ve bazen kelimelerin birbirlerine nasıl karıştıklarını görmene yardımcı olacak.
 4. Daha sonra dinleme metnini bırak ve boş bir sayfa al. Ses kaydını tekrar dinle. Bu kez, duyduklarını bir transkript yani metin halinde yazmaya çalış. İhtiyacın olursa birkaç kez dinle.
 5. Son olarak, bir kere daha dinleyerek ve asıl dinleme metnini okuyarak yazdıklarındaki eksiklikleri tamamla. Ne kadar çok dinlersen ve kelimeleri fark edersen o kadar çok hafızana alacak ve sana yeniymiş gibi gelmeyecek.
 • İnternette faydalı çok güzel siteleri dinleyebilir, izleyebilirsiniz.
 1. A’dan z’ye günlük kalıplarda bir dakikalık dinleme çalışma kolaylığı sunan site

https://listenaminute.com/

 • İngilizce giriş seviyesinde tıkananlar için önerilen site. Meşhur insanlar başlığında kısa kısa dinleme ve okuma imkânları sunuyor.

https://famouspeoplelessons.com/

 • Sevdiğiniz şarkıları dinlerken kelime boşluklarını doldurarak dinleme becerinizi geliştirebilirsiniz.

http://lyricstraining.com                                                 

 • Voscreen: İngilizce dinleme becerilerinizi geliştirmek için filmlerden kısa video kesitler sunmaktadır.

https://www.voscreen.com/

 • Learningenglish çeşitli seviyelerde aynı site üzerinde çalışma yapabilirsiniz.
 • Günlük konuşma diline ilişkin Podcast dinleyebilir ve yazılı metinler üzerinde çalışabilirsiniz. Ek olarak, okuduğunuzu anlama sorularını cevaplayabilir, farklı etkinlikler sayesinde İngilizcenizi geliştirebilirsiniz.

https://learnenglish.britishcouncil.org/general-english/audio-series/podcasts

 • Çocuklar için 5-12 yaş grubu ve yaş fark etmeksizin yeni başlayanlar için tavsiye edilen.

https://learnenglishkids.britishcouncil.org/?_ga=2.224546650.112148121.1658405430-1858190700.1658405430

 • 13 17 yaş ve biraz ileri seviye için

https://learnenglishteens.britishcouncil.org/?_ga=2.199470702.112148121.1658405430-1858190700.1658405430

 • Öğretmenler için ve biraz daha iyi olanlar için tavsiye edilen

https://www.teachingenglish.org.uk/?_ga=2.199470702.112148121.1658405430-1858190700.1658405430

 • British Council’ın podcastleri ile ingilizce dinleme becerinizi geliştirebilirsiniz.

https://learnenglish.britishcouncil.org/

 • Günlük kalıplar podcastlar var. Benzer şekilde günlük dile ilişkin örnek diyaloglar ve etkinlikler sunan bu siteyi hala denemediyseniz mutlaka denemelisiniz.

https://learningenglish.voanews.com/

 • Seviyenize uygun Podcast dinleyebilir, aynı zamanda dinlediğiniz parçanın yazılı metnini Pdf olarak bilgisayarınıza kaydedebilir ve üzerinde çalışabilirsiniz.

https://www.bbc.co.uk/learningenglish

 • Seviyeye göre İngilizce haberler ve dinlemeler yer alıyor.

https://www.newsinlevels.com/

 1. İngilizce okuma becerisi geliştirir. Ayrıca dinleme bölümleri de yer almaktadır. Ücretsiz, yazdırılabilir, etkileşimli ve pek çok seviyeye uygun içeriklere sahip. Bu site, güncel olaylar, ilginç haberler ve dünya genelindeki sorunlarla ilgili kısa ses kayıtları, İngilizce dinleme parçaları ile dolu. 26 sayfalık derslerde, bir konu üzerine konuşma ve eleştirel düşünmeyi geliştiren etkinlikler ile birlikte kelime tamamlama etkinlikleri, https://breakingnewsenglish.com/
 2. Altı farklı konuşmacının aynı soruya cevap verdiği “mixers” isimli ses kayıtları ve diğer yardımcı dinleme parçaları ve  3.000’den fazla ücretsiz dinleme etkinliği sunar. Öğretmenler ve öğrenciler başlangıç, orta ve ileri düzey öğrenciler için derslere erişebilir.

https://www.elllo.org/

 1.  Çok güzel postcast kalıplar var
 1. https://discord.com/invite/languages
 2. Başlangıç seviyesi için: Günlük dilde kullanabileceğiniz ve tematik olarak sunulan örnek diyalogları dinleyebilirsiniz. Diyalog seslendirmeleri önce normal hızda, daha sonra yavaş hızda sunuluyor.

http://eltpodcast.com/archive/bc

 1. Orta-İleri seviye için: İlgi çekici pek çok içerik sunan bu siteyi eğer İngiliz İngilizcesi seviyorsanız deneyebilirsiniz.

https://www.leonardoenglish.com/podcasts

 1. İngilizce öğretmek ve öğrenmek için ücretsiz çevrimiçi İngilizce dersleri ve etkileşimli testler yayınlanan web sitesi.

https://www.esolcourses.com/

 1. Coursera, dünya genelinde kişilere online olarak dil öğretmeyi amaçlar ve 200’den fazla önde gelen üniversiteyle işbirliği yapıyor. ( Coursera ücretsiz ve ücretli fırsatlar sunuyor)

https://www.coursera.org/

 1. Bu web sitesi online olarak İngilizce öğrenmeniz için ücretsiz bir sitedir. Kullanıcıların eğlenceli bir şekilde İngilizce öğrenme pratiği yapmak için kullanabilecekleri çeşitli oyunlar vardır.

https://www.gamestolearnenglish.com/

 1. Dünya genelinde  90 milyon kullanıcısı olan bir ingilizce öğrenme platformu.  Her gün güncelleniyor ve  ücretsiz videolar ve diyaloglar ile İngilizcenizi geliştirebilirsiniz! Mobil uygulamalarını indirebilirsiniz.

https://mycake.me/

 • Çeşitli konuları kapsayan 3.000’den fazla konuşma, tasarlanmış çok sayıda kelime ve dilbilgisi alıştırması içeren 2.500’den fazla kısa makale dahil olmak üzere çok sayıda İngilizce öğretme ve öğrenme materyali içeriyor.

https://www.rong-chang.com/

 • İleri seviye için: Amerikan İngilizcesine maruz kalmak isterseniz müzikten teknolojiye, siyasetten eğlenceye pek çok konuda dinleme metinleri/sohbetler bulabilirsiniz.

https://www.npr.org/podcasts-and-shows/

 • Daha uzun süreli Podcast dinlemek isterseniz ve İngiliz İngilizcesi seviyorsanız seviyenize uygun eğlenceli metinler bulabilirsiniz.

https://teacherluke.co.uk/

 • -Alıştırma yapmanıza yardımcı olacak oyunlar içeren 300’den fazla kelime listesi -İngilizce dinleme pratiği yapmak için sesli örnekler -Güncel konular hakkında otantik diyaloglar -Sadece bir konu seçin ve öğrenmeye başlayın

https://www.learning-english-online.net/

 • TED ilginç konular ile ilgili daha fazla şey öğrenmeni sağlar, yeni kelimeler öğrenir ve hatta iyi bir sunum nasıl yapabileceğine dair ipuçları dahi bulabilirsin. Bu site ileri düzey öğrenciler için daha uygundur fakat her seviye uygun pek çok konuşma var.

https://www.ted.com/talks

Youtube harika kanallar

1.     Eğlenceli bir ders anlatımı olan Duncan hoca Speak English With Misterduncan

https://www.youtube.com/user/duncaninchina

2.     Genç Veronika harika anlatımı ve akıcı, anlaşılır sesi ile kanal oluşturmuş, kanalında İngilizce öğrenimi ile ilgili tavsiyelerde de bulunuyor.

https://www.youtube.com/c/VeronikaMark

3.     Etkili ve Pratik İngilizce, Günlük hayatta kullanacağımız işe yarar bilgileri bulacağınız bir kanal.

https://www.youtube.com/channel/UCLjVrAnbku-ge0tTwe-4H4Q

4.     Ferhat Yıldız Master Languages: Ferhat Yıldız hoca kendi kanalında İngilizcenin yanı sıra, birden fazla yabancı dilde eğitim vermektedir. Başlangıç seviyesinden itibaren dersler vermekte ve önemli kelimelere değinmektedir.

https://www.youtube.com/channel/UC6_RR9GIqv_Q6IkwNpTFavA/featured

5.     James, eğitici İngilizce videoları dışında ”Youtube’da nasıl İngilizce öğrenilir?” dersi de veriyor. JamesESL English Lessons (engVid)

https://www.youtube.com/channel/UCwA7Aepp7nRUJNa8roQ-6Bw

6.     JenniferESL

https://www.youtube.com/user/JenniferESL

 • 11 eğitmenin kanallarının birleştiği nokta olan bu Youtube kanalında 1000’den fazla video sayesinde gramerden aksana kadar İngilizce ‘nin her noktası için eğitim alabilirsiniz.

https://www.youtube.com/c/engVid

 • Bana sadece iş ingilizcesi lazım gerisini az buçuk biliyorum diyenler için

https://www.youtube.com/c/Businessenglishpod

 • Enine boyuna İngilizce öğrenmek istiyorum eksiğim çok diyenler

https://www.youtube.com/c/engVid

OKUMA YAZMA DİNLEME KONUŞMA ÜZERİNE AYRI AYRI DÜZENLEYEREK YAPILAN LİSTE

OKUMA AKADEMİK VE DAHA İYİ SEVİYEDE OLANLAR İÇİN

 1. https://www.sciencealert.com/
 2. https://www.nationalgeographic.com/
 3. https://www.mentalfloss.com/
 4. https://mashable.com/
 5. https://learningenglish.voanews.com/
 6. https://learnenglish.britishcouncil.org/skills/reading
 7. https://breakingnewsenglish.com/
 8. https://engoo.com.tr/app/daily-news
 9. https://www.newsinlevels.com/
 10. https://www.sparknotes.com/
 11. https://onlinereadfreenovel.com/
 12. https://manybooks.net/

KISA HİKÂYELER

 1. https://www.storynory.com/
 2. https://www.thefablecottage.com/languages/english
 3. https://www.bbc.co.uk/learningenglish/english/features/childrens-stories
 4. http://www.english-for-students.com/English-Short-Stories-for-Beginners.html
 5. https://www.youtube.com/channel/UCBEMW07wOdulBQDkAZmkWUg

DİNLEME

 1. http://eltpodcast.com/archive/bc
 2. https://www.bbc.co.uk/learningenglish/english/features/6-minute-english
 3. https://learnenglish.britishcouncil.org/general-english/audio-series/podcasts
 4. https://www.bbc.co.uk/learningenglish/english/features/the-english-we-speak
 5. https://teacherluke.co.uk/
 6. https://www.leonardoenglish.com/podcasts
 7. https://www.npr.org/podcasts-and-shows/
 8. https://www.nationalgeographic.com/podcasts/overheard/
 9. https://www.allearsenglish.com/

YAZMA

 1. https://www.grammarly.com/
 2. https://ludwig.guru/
 3. https://prowritingaid.com/
 4. https://www.gingersoftware.com/grammarcheck/
 5. https://www.clichefinder.net/
 6. https://wordcounter.net/
 7. https://www.slickwrite.com/#!home
 8. https://skell.sketchengine.eu/#home?lang=en
 9. https://www.thesaurus.com/
 10. https://www.edx.org/course/how-to-write-an-essay

KONUŞMA

 1. https://www.hellotalk.com/
 2. https://www.speaky.com/
 3. https://www.tandem.net/
 4. https://lingoglobe.com/
 5. https://tr.forvo.com/
 6. https://elsaspeak.com/en/

IELTS’E Hazırlanabileceğiniz Bazı Harika Siteler

 1. IELTS hazırlananlar için hem genel hem de akademik okuma parçalarının olduğu güzel bir site.

https://www.english-exam.org/IELTS/ielts_reading/

 • Dil bilgisi ve kelime gibi dil unsurlarını çalışabileceğiniz güzel bir site. Site, aynı zamanda sınav sorularına verilen örnek cevapları inceleme fırsatı, sınava ilişkin ipuçları ve indirilebilir dokümanlar da sunuyor.

https://www.ieltsbuddy.com/

 • Sınava yönelik pek çok bilgi ve ipucu bulabileceğiniz bu sitede aynı zamanda sınava yönelik videolar da izleyebilirsiniz.

https://ieltsliz.com/

 • Yazma ve konuşma becerilerinizi geliştirebileceğiniz, sınava yönelik yazma ve konuşma diline ait ifadeler bulabileceğiniz güzel bir site.

https://ielts-up.com/

 • IELTS’e yönelik ipuçlarını Podcast formatında dinleyebilir ve indirebilirsiniz.

https://www.ieltspodcast.com/

 • Özellikle speaking part için

https://ieltsmaterial.com/

UYGULAMALAR (PARALI OLABİLİR )

 1. Preply
 2. Cambly
 3. English central
 4. Qarint

EKLENTİ

 1. Language Learning with Netflix & YouTube

https://chrome.google.com/webstore/detail/language-learning-with-ne/bekopgepchoeepdmokgkpkfhegkeohbl

 • Google Translate’in az bilinen 9 harika özelliği

https://twitter.com/dilogrenelim/status/1563127731931729920

TAVSİYELER

 1. Speaking İçin Değişik Bir Dil Öğrenme Sistemi 

Her gün temsil kabiliyeti yüksek bir cümle seçilir ve gün boyunca müsait vakitlerde defalarca tekrarlanır ve mümkünse yazılır. 1. haftanın sermayesi 7 cümle 2. haftada mevcut bütün şahıslara göre çekilir. 3. haftada 7. cümlenin nesneleri/mef’ulleri ha bire değiştirilir. 4. haftada her cümle bir yandan olumlu ve olumsuza çevrilirken, diğer yandan soru ve cevap biçimine sokulur. 5. haftada 7. cümlenin zamanı geçmişe çevrilir, 6. haftada 7. cümle ve türevleri gelecek zamana çevrilir. 7. haftada mevcut sermaye -meli -malı ve -ebilmek, -abilmek biçimlerine dönüştürülür. 8. haftada ise zamirleri ve özellikle mülkiyet zamirlerini sürece katmak gerekir. 9. haftada isimleri sıfatlar eşliğinde kullanarak geçirmek, 10. haftada sayıları sürece dâhil etmek gerekir.

Hangi dilde bu on haftalık dil tecrübesi hakkıyla yaşanırsa o dilin mayası tutar, sonrası artık kendiliğinden gelir. Tabii bazı kalıplar vardır ki bunların ezberlenmesi gerekir, zira bu tür deyimlerin mantıkları ancak ileri aşamalarda anlaşılabilir.

 • Listening İçin Tavsiyeler

Bu listening çalışma yöntemini takip ederek siz de İngilizce dinleme becerinizi geliştirebilirsiniz. İngilizce dinleme becerisini geliştirmek için bilmeniz gereken her şey bu video derste.

https://www.youtube.com/watch?v=aOg4M6lUhsU